Po co wykupujesz polisę OC?

W dzisiejszych czasach obywatel naszego kraju posiada przeciętnie kilka polis ubezpieczeniowych. Są to ubezpieczenia takie jak: ubezpieczenie na  życie, ubezpieczenie kredytu, ubezpieczenie mieszkania, auta, ubezpieczenie w ZUSie,  ubezpieczenie w szkole lub w pracy itp.

Niestety posiadacze tych polis bardzo często nie są świadomi tego za co płacą, co  daje im wykupienie określonego ubezpieczenia, jak je wykorzystać  w razie potrzeby i w jaki sposób dochodzić swoich praw.

Kiedy zadaje komuś pytanie PO CO WYKUPUJESZ POLISĘ OC  W SWOIM POJEŹDZIE?  bardzo często słyszę odpowiedzi typu:

-„bo jest obowiązkowa”  -„bo nie można bez niej podróżować” -„bo w razie kontroli policyjnej gdy nie będę posiadał polisy będę miał kłopoty i dostane mandat”.  Trudno się z tymi odpowiedziami nie zgodzić J Problem polega jednak na tym,  iż zdecydowana większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z faktu przed czym ta polisa ma nas chronić.

Polisa OC jest rodzajem ubezpieczenia, które chroni Odpowiedzialność Cywilną osoby ubezpieczonej od wszystkich konsekwencji szkód majątkowych i osobowych, które może spowodować osobom trzecim. W Polsce wszystkie zarejestrowane pojazdy muszą posiadać ubezpieczenie OC (brak polisy OC wiąże się z bardzo wysokimi mandatami).

Oprócz polisy OC każdy ma możliwość wykupienia dodatkowej nie obowiązkowej polisy NNW - Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Jak sama nazwa wskazuje polisa ta chroni kierowcę oraz pasażerów, kiedy w skutek wypadku doznają oni uszczerbku na zdrowiu. Po zdarzeniu ubezpieczyciel na podstawie obrażeń poszkodowanego ustala procent uszczerbku na zdrowiu i w zależności od kwoty na jaką opiewa to ubezpieczenie (najczęściej jest to od 5 do 20 tys zł) wypłaca odszkodowanie, które zazwyczaj okazuję się bardzo niewielkie.

Statystyki pokazują, iż tylko 3 na 10 Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że będąc poszkodowanym w wypadku i doznając uszczerbku na zdrowiu mogą dochodzić odszkodowania nie tylko z polisy NNW, ale przede wszystkim z polisy OC sprawcy. Kwota odszkodowania z tej polisy jest zazwyczaj kilku lub nawet kilkunastokrotnie wyższa ( i adekwatna do uszkodzeń ciała) w porównaniu do odszkodowania z NNW. Dzięki temu poszkodowani mogą otrzymać pieniądze, które choć w niewielkim stopniu są zadośćuczynieniem za ich ból i cierpienie. Te pieniądze należą się kierowcy, pasażerom (nawet w aucie sprawcy), pieszym i innym uczestnikom ruchu drogowego nawet za najmniejsze obrażenia w sferze psychicznej bądź fizycznej doznane w skutek wypadku.

Niestety to, że pieniądze należą się nie znaczy, że Towarzystwa Ubezpieczeń chętnie  je wypłacają. Bez pomocy odpowiedniego pełnomocnika, profesjonalnej firmy, tak naprawdę z góry jesteśmy skazani na porażkę. Prawda jest taka, że ubezpieczyciele nie troszczą się o swoich klientów.

Oczywiście oprócz naszego zdrowia i życia polisa Odpowiedzialności Cywilnej chroni także nasze mienie.

Sumy gwarancyjne polisy OC niezależnie od firmy ubezpieczeniowej stanowią równowartość w złotych:

- w przypadku szkód na osobie 5.000.000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem, bez względu na liczbę poszkodowanych

w przypadku szkód w mieniu 1.000.000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem, bez względu na liczbę poszkodowanych

 Polisa OC gwarantuje nie tylko wypłatę zadośćuczynienia i odszkodowania, ale wiele innych przywilejów  i świadczeń. Regularnie odwiedzając moją stronę dowiesz się więcej.

 Zapraszam do lektury

 

Masz pytania? Miałeś kolizję/wypadek? (nawet 17 lat temu)  i chciałbyś dowiedzieć się czy możesz otrzymać odszkodowanie? Napisz, zadzwoń  - 883 598 465  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bezpłatna porada prawna, weryfikacja szkody, dojazd do klienta.