Odbierz odszkodowanie za wypadek sprzed 20 lat

Na polskich drogach jest coraz bezpieczniej i spada liczba wypadków - chwali się policja, powołując się na najnowsze statystyki. Tymczasem, jak wynika z danych Komisji Europejskiej, Polska jest nadal w niechlubnej czołówce krajów, gdzie dochodzi do największej liczby kolizji/wypadków i ginie w nich niemal najwięcej osób w całej Unii Europejskiej. 

Bardzo duża liczba osób poszkodowanych i rodzin ofiar wypadków nie zdaje sobie sprawy, że nawet wiele lat po zdarzeniu mają prawo uzyskać odszkodowanie. Na chwilę obecną szacuje się, że osób potrzebujących pomocy ( za wypadki sprzed lat) jest w Polsce około 1 500 000! To ogromna liczba!

Czas działa na niekorzyść poszkodowanych dlatego warto wiedzieć jakie są terminy przedawnień.

Kolizje drogowe( poszkodowany nie doznał rozstroju zdrowia na okres powyżej 7 dni) - 3 lata od zdarzenia lub ostatniej korespondencji z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

Przestępstwa ciężkie, wypadki drogowe (rozstrój zdrowia na okres powyżej 7 dni), śmierć z tytułu wypadku komunikacyjnego, błędu medycznego, z tytułu wypadku w pracy czy w rolnictwie (prokurator na sprawie, sprawca z wyrokiem sądowym): - 20 lat według uchwały z dnia 10 sierpnia 1997 roku (prawo nie działa wstecz, a więc na dzień dzisiejszy jest to ponad 17 lat).

Osoby od 0-13 lat otrzymują odszkodowanie zawsze, gdyż  zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego, małoletni, który nie ukończył 13 lat nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Odpowiedzialność ponosi w takim przypadku osoba sprawująca nadzór nad nieletnim. Odszkodowanie może zostać pomniejszone o tzw. przyczynienie.

Młodzież w wieku od 14 do 18 lat - czyli osoby niepełnoletnie otrzymują odszkodowanie poprzez pełnomocnictwo ich opiekunów prawnych -  2 lata po uzyskaniu pełnoletniości, jeśli nie zgadzały się z decyzjami swoich opiekunów i jeśli nie została podpisana ugoda w sprawie dochodzenia roszczeń.

Niezwykle rzadko zdarza się aby osoba, która właśnie wkracza w dorosłe życie przypomniała sobie o swoim wypadku sprzed lat i pomyślała o tym, że coś jej się należy. W związku z tym, że świadomość młodych ludzi jest bardzo znikoma, poprzez nieznajomość swoich praw dochodzi do przedawnienia sprawy.

Dopłata do odszkodowania za uszkodzony pojazd – 3 lata po zdarzeniu.

Gdy poszkodowany otrzymał zadośćuczynienie zbyt niskie w okresie przedawnienia i nie podpisał ugody w tej sprawie, śmiało możemy spróbować zrobić dogrywkę i powalczyć o pełne odszkodowanie (zgodnie z artykułem 448).

 

Należy pamiętać o tym, że wyżej wymienione terminy przedawnień mają zastosowanie tylko wtedy, kiedy poszkodowany posiada dokumenty potwierdzające szkodę jakiej doznał. Dlatego w ciągu pierwszych 7 dni po wypadku (a najlepiej 3 dni) należy koniecznie udać się na SOR lub do lekarza rodzinnego, dokładnie się przebadać i opowiedzieć lekarzowi jakie dolegliwości odczuwamy w związku ze zdarzeniem. Nie należy bagatelizować nawet niewielkiego bólu kręgosłupa lub głowy gdyż często poważniejsze objawy pojawiają się dopiero po 2-3 tygodniach od wypadku, a wtedy mamy już zamkniętą drogę do walki o zadośćuczynienie, zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji i wiele innych świadczeń.

Pomyśl, przypomnij sobie, czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich / znajomych w ciągu ostatnich lat ucierpiał w wypadku. A może znasz kogoś, kto stracił bliską osobę w wypadku? Nie przedawniaj swojej szansy, poinformuj innych. Bardzo często zdarza się, że rodzina traci bliską osobę wskutek wypadku, żyją w ciężkiej sytuacji materialnej i nie wiedzą, iż należy im się zadośćuczynienie po śmierci tej osoby za zdarzenie nawet sprzed kilkunastu lat. 

Przypomniałeś sobie coś?- ZADZWOŃ- 883-598-465 , napisz sms, skorzystaj z formularza kontaktowego – dowiedz się więcej. 

NIC NIE TRACISZ, MOŻESZ TYLKO ZYSKAĆ (BEZPŁATNA porada prawna, weryfikacja szkody, dojazd do klienta).